NON-OLYMPIC TV
7 a.m.    Golf: Lyoness Open final round (men; t. in Atzenbrugg, Austria).--Golf
8 a.m.    Motorsports: Formula One Hungarian Grand Prix qualifying (in Budapest).--Speed
8:30 a.m.    Motorsports: Raceline (t.).--MASN
9 a.m.    Talk: Sports Highlights (t.; on Cox cable channel 47 and Verizon FiOs 17 in Newport News).--NNPS
9:30 a.m.    Motorsports: NASCAR Sprint Cup practice (t. at Indianapolis).--Speed
10:30 a.m.    Motorsports: NASCAR Sprint Cup “Happy Hour” practice.--ESPN2
10:30 a.m.    Football: Oct. 2001: Bethel vs. Phoebus.--LSC 48
Noon    Golf: Senior British Open Championship third round (in Scotland).--ESPN
Noon    Tennis: Men’s Kitzbuhel semis, then final at 4 (t. in Austria).--Tennis Channel
12:30 p.m.    Motorsports: NASCAR Nationwide qualifying.--Speed
1 p.m.    Soccer: Liverpool vs. Tottenham Hotspur (in Baltimore).--ESPN2
1 p.m.    Golf: LPGA Evian Masters third round (t. in France).--Golf
1 p.m.    Basketball: Feb. 1992: Hampton boys vs. Kecoughtan.-- LSC 48
2 p.m.    Motorsports: NASCAR Sprint Cup qualifying (at Indy).--ESPN
2 p.m.    Baseball: Breakthrough Series final (in Durham, N.C.).--MLB Network
2:30 p.m.    Basketball: March 1992: Armstrong girls vs. Phoebus.-- LSC 48
3 p.m.    Golf: PGA Canadian Open third round.--CBS: WTKR 3, WTVR 6
3 p.m.    Soccer: Trophee de Champions: Montpellier vs. Lyon.--CSN
3:30 p.m.    Baseball: Boston at N.Y. Yankees.--Fox: WVBT 43, WRLH 35
4 p.m.    Motorsports: Raceline (t.).--WSKY 4
4 p.m.    Tennis: Men’s Farmers Classic semifinal (in Los Angeles).--ESPN2
4 p.m.    Basketball: 1997 state Group AAA boys quarterfinal: Varina vs. Hampton.-- LSC 48
4:30 p.m.    Motorsports: NASCAR Nationwide Series: Indy 250.--ESPN
6 p.m.    Basketball: March 1992: Phoebus girls vs. Pulaski.-- LSC 48
6 p.m.    Tennis: Men’s Farmers Classic doubles semifinal.--Tennis Channel
6 p.m.    Soccer: Mexican league: América vs. Jaguares de Chiapas.--Univision
6:30 p.m.    Soccer: Chelsea vs. AC Milan (in Miami).--ESPN2
6:30 p.m.    Golf: Web.com Tour: Children’s Hospital Invitational third round (t.).--Golf
7 p.m.    Lacrosse: MLL: Charlotte at Long Island.--CBS Sports Net.
7 p.m.    Baseball: Washington at Milwaukee.--Cox 11, MASN2
7 p.m.    Baseball: Oakland at Baltimore.--MASN
7:30 p.m.    Talk: Sportstime with Bob Hintz (t.).-- LSC 48
7:30 p.m.    Tennis: Women’s Baku Cup semifinals (t. in Indonesia).--Tennis Ch.
8 p.m.    Football: Oct. 1991: Bethel vs. Kecoughtan.-- LSC 48
8 p.m.    Baseball: Chicago White Sox at Texas.--MLB Network
8 p.m.    Soccer: MLS: Los Angeles at Dallas.--NBC Sports Net.
9:30 p.m.    Baseball: Triple Crown World Series (t.; youth players).--CBS Sports Net.
10 p.m.    Tennis: Men’s Farmers Classic semifinal (in Los Angeles).--ESPN2
10 p.m.    Boxing: Robert Guerrero vs. Selcuk Aydin.--Showtime
10:30 p.m.    Boxing: Maurice Byarm vs. Bryant Jennings.--CSN
11 p.m.    Motorsports: MotoGP World Championship qualifying (t. in Calif.).--Speed

Note: (t.) = taped.

BEST BET ON TELEVISION
The Oakland Athletics are stunningly hot after the All-Star break. They meet the Orioles in Baltimore at 7 p.m. on MASN.

ON THE RADIO
7 a.m.    Talk: Fishing Tidewater, with Don Lancaster.--1650AM (likely Internet only, due to WHKT transmitter problems)
9 a.m.    Talk: The Weekend, with Anthony Oppermann.--910AM
Noon    Talk: Sports Scene, with Greg Bicouvaris.--1490AM, 102.1FM
Noon    Olympics: Periodic reports (until 3 p.m.).--94.1FM
3 p.m.    Baseball: Boston at N.Y. Yankees.--950AM, 94.1FM
6:35 p.m.    Baseball: Richmond at Erie.--910AM
7 p.m.    Baseball: Washington at Milwaukee.--950AM, 1490AM, 102.1FM
7 p.m.    Baseball: Durham at Norfolk.--94.1FM
11 p.m.    Olympics: Late Night from London (t.).--910AM, 94.1FM

OLYMPIC TV
4 a.m.    Women’s beach volleyball: Early rounds.--NBC Sports Net.
5 a.m.    Cycling: Men’s road race--NBC: WAVY 10, WWBT 12
5 a.m.    Badminton: Early rounds.--NBC Sports Net.
6 a.m.    Shooting: 10-meter air rifle--NBC Sports Net.
6:45 a.m.    Women’s volleyball: China vs. Serbia.--NBC Sports Net.
7 a.m.    Tennis: First round.--Bravo
7 a.m.    Women’s soccer: Japan vs. Sweden.--MSNBC
8:15 a.m.    Table tennis: Early rounds.--NBC Sports Net.
8:30 a.m.    Boxing: Early rounds.--CNBC
8:45 a.m.    Men’s beach volleyball: Early rounds.--NBC Sports Net.
9 a.m.    Table tennis: Early rounds.--MSNBC
9:30 a.m.    Women’s soccer: Canada vs. South Africa.--MSNBC
9:30 a.m.    Women’s soccer: New Zealand vs. Brazil.--NBC Sports Net.
11 a.m.    Swimming.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12
11:15 a.m.    Archery.--NBC Sports Net.
11:30 a.m.    Beach volleyball: Early rounds.--MSNBC
11:45 a.m.    Women’s basketball: U.S. vs. Croatia.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12
Noon    Women’s soccer: U.S. vs. Colombia.--NBC Sports Net.
12:15 p.m.    Women’s soccer: Great Britain vs. Cameroon.--MSNBC
1:30 p.m.    Swimming.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12
1:45 p.m.    Equestrian: Eventing dressage.--NBC Sports Net.
2 p.m.    Table tennis: Early rounds.--MSNBC
2:45 p.m.    Fencing: Women’s individual foil--MSNBC
2:45 p.m.    Women’s soccer: France vs. North Korea.--NBC Sports Net.
3 p.m.    Women’s volleyball: U.S. vs. South Korea.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12
3:30 p.m.    Boxing: Early rounds.--CNBC
3:45 p.m.    Badminton: Early rounds.--MSNBC
4:30 p.m.    Women’s handball: Norway vs. France.--NBC Sports Net.
5 p.m.    Men’s beach volleyball: Early rounds.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12
5:45 p.m.    Archery: Men’s team final (t.)--MSNBC
8 p.m.    Multiple events (t.): Swimming (men’s and women’s 400 IMs, men’s 400 free, women’s 400 free relay), men’s team gymnastics, beach volleyball).-- NBC: WAVY 10, WWBT 12
12:30 a.m.    NBC Late Night (t.): Men’s team gymnastics, women’s weightlifting (48k)-- NBC: WAVY 10, WWBT 12
3 a.m.    Boxing: Early rounds.--CNBC
4 a.m.    Women’s beach volleyball: Early rounds.--NBC Sports Net.