HIGH SCHOOLS
Baseball
State quarterfinals:
Group AAA:
Great Bridge at Douglas Freeman, 7
Patriot at Lake Braddock
Hanover vs. Kellam (at Old Dominion), 6
Oakton at Hylton
Group AA:
Bassett at Amherst County
Culpeper County at Sherando
Alleghany at Tunstall
Woodgrove at Warhill, 6:30
Group A Division 2:
Gate City vs. Glenvar (at Kiwanis Field in Salem), 7
Nandua at William Monroe
Grayson County at Honaker
Wilson Memorial at King William
Group A Division 1:
J.I. Burton at Auburn
Surry County at William Campbell
Covington at Clintwood
Riverheads at Rappahannock
Softball
State quarterfinals:
Group AAA:
Gloucester at Cosby
Osbourn at Stone Bridge
Atlee at Great Bridge
James Madison at Orange County
Group AA:
Tazewell at Fort Defiance
Tabb at Woodgrove
Broadway at Cave Spring
Powhatan at King George
Group A Division 2:
Gate City at Floyd County, 5
Northumberland at Dan River, 6
James River of Buchanan at John Battle
Goochland at King William, 5
Group A Division 1:
Honaker at Holston
Colonial Beach at East Rockingham
Northwood at Eastside
Madison County at Rappahannock
Boys soccer
State quarterfinals:
Group AAA:
Landstown at Cosby, 7
Broad Run at Oakton
Midlothian at First Colonial, 7
Mount Vernon at Forest Park
Group AA:
Cave Spring at E.C. Glass
Culpeper County at Briar Woods
Turner Ashby at Blacksburg
Tuscarora vs. Lafayette (at Wanner Stadium)
Group A:
Lebanon at Radford
Northampton at Stonewall Jackson of Quicksburg
Galax at Gate City
George Mason at West Point
Girls soccer
State quarterfinals:
Group AAA:
Kellam at Deep Run, 6
Colonial Forge at Chantilly
Douglas Freeman vs. Cox (at Virginia Beach Sportsplex), 6
Yorktown at Battlefield
Group AA:
Blacksburg at Jefferson Forest
Jamestown at Briar Woods, 7:30
Northside at Salem, 7
Woodgrove at Courtland
Group A:
John Battle at Radford, 5:30
King William at George Mason
James River of Buchanan at Gate City
Stuarts Draft at Northampton
Boys tennis
State Group AA quarterfinals:
Blacksburg at E.C. Glass, noon
Jamestown at Handley
Spotswood vs. Hidden Valley (at Roanoke College), 2
Briar Woods vs. James Monroe (at University of Mary Washington)
Girls tennis
State Group AA quarterfinals:
Abingdon at E.C. Glass, noon
Eastern View at Western Albemarle
Hidden Valley vs. Broadway (at Roanoke College), 2
Handley at Jamestown
Girls lacrosse
State Group AAA semifinals (at Westfield High in Chantilly):
Osbourn Park vs. James Madison, 6
Langley vs. Loudoun Valley, 7:30

BASEBALL
Coastal Plain League:
Peninsula Pilots at Petersburg, 7:05
International League:
Norfolk at Louisville, 7:05
Eastern League:
New Britain at Richmond, 6:35