ctnow.com/topic/dp-spt-local-schedule-20130505,0,2226981.post

CTnow

Tuesday's 5/7 local schedule (updated Tuesday PM with many high school changes)

2:20 AM EDT, May 7, 2013

Advertisement

COLLEGES
Baseball
U.S. Collegiate Athletic Association Small College World Series (in Butler, Pa.):
Southern Virginia vs. Penn College, 8:30 a.m.
St. Joseph’s of Brooklyn, N.Y., vs. Penn State Greater Allegheny, 11 a.m.
Cincinnati-Clermont vs. Lindenwood (Ill.), 1:30 p.m.
Apprentice School vs. Selma, 4
Briarcliffe vs. St. Joseph's-PSGA winner, 6:30
Clark State Community College vs. Southern Virginia-Penn College winner, 9

HIGH SCHOOLS
Baseball
Phoebus at Gloucester, 4:30
Warwick at Heritage, 4:30
Kecoughtan at Hampton, 4:30
Woodside at Denbigh, 4:30
Menchville at Bethel, 4:30
Grafton at Tabb, 4:30
Warhill at Smithfield, 4:30
Bruton at York, 4:30
New Kent at Poquoson, ppd. to 4:30 Thursday
Lafayette at Jamestown, 6:30
Middlesex at King William, 5
West Point at King & Queen Central, 5
Christchurch at St. Anne’s-Belfield, 4:30
Atlantic Shores at Isle of Wight Academy, 4:30
TCIS quarterfinals:
No. 8 Norfolk Christian at No. 1 Cape Henry Collegiate, 5
No. 5 Nansemond-Suffolk Ac. at No. 4 Hampton Roads Academy, 4:30
No. 7 Norfolk Collegiate at No. 2 Greenbrier Christian, 5
No. 6 Walsingham Academy at #3 Norfolk Academy, 4:30
Softball
Phoebus at Gloucester, 4:30
Warwick at Heritage, 4:30
Kecoughtan at Hampton, 4:30
Woodside at Denbigh, 4:30
Menchville at Bethel, 4:30
Grafton at Tabb, 4:30
Warhill at Smithfield, 4:30
Bruton at York, 4:30
New Kent at Poquoson, ppd. to 4:30 Thursday
Lafayette at Jamestown, 6:30
Middlesex at King William, 5
West Point at King & Queen Central, 5
Atlantic Shores at Isle of Wight Academy, 4:30
TCIS quarterfinals:
No. 8 Bishop Sullivan at No. 1 Greenbrier Christian, 4:30
No. 5 Peninsula Catholic at No. 4 Hampton Roads Ac.
No. 7 Norfolk Academy at No. 2 Nansemond-Suffolk Ac.
No. 6 Norfolk Christian at No. 3 Cape Henry Collegiate, 4:30
Boys tennis
Peninsula District singles quarterfinals, then doubles quarterfinals (at Huntington Park), 2
Surry County at Appomattox Regional Governor’s School, 4
Franklin at Windsor, 4
Girls tennis
Peninsula District singles quarterfinals, then doubles quarterfinals (at Huntington Park), 2
Windsor at Franklin, 4
Appomattox Regional Governor’s School at Surry County, 4
Golf
St. Christopher’s vs. Christchurch (at Piankatank River Golf Club), 4
Boys lacrosse
Fork Union at Christchurch, 4:30
TCIS quarterfinals:
No. 5 Bishop Sullivan at No. 4 Nansemond-Suffolk Ac.
No. 7 Walsingham Ac. at No. 2 Hampton Roads Ac.
No. 6 Norfolk Collegiate at No. 3 Cape Henry Collegiate
Girls lacrosse
TCIS quarterfinal:
No. 5 Norfolk Collegiate at No. 4 Nansemond-Suffolk Ac., 4
Track and field
Franklin and Surry County at Charles City, 4
Essex, Mathews and Washington & Lee at West Point, 4:30
Boys soccer
Hampton at Phoebus, 6
Kecoughtan at Menchville, 6
Bethel vs. Woodside (at Passage Middle), 6
Denbigh at Heritage, 6
Gloucester at Warwick, 6
Lafayette vs. Warhill (at Wanner Stadium), 5:30
Franklin at Appomattox Regional Governor’s School, 5:30
Chesterfield Community at Surry County, 5:30
Girls soccer
Bethel vs. Woodside (at Passage Middle), 4
Kecoughtan at Menchville, 4
Gloucester at Warwick, 4
Hampton at Phoebus, 4:30
Smithfield at York, 7
TCIS quarterfinals:
No. 8 Nansemond-Suffolk Academy at No. 1 Cape Henry Collegiate, 4:30
No. 5 Norfolk Christian at No. 4 Norfolk Collegiate, 4:30
No. 7 Greenbrier Christian at No. 2 Norfolk Academy, 4:30
No. 6 Hampton Roads Ac. at No. 3 Bishop Sullivan, 4:30
Metro Conference quarterfinal:
No. 4 Portsmouth Christian at No. 5 StoneBridge, 4:30
Track and field
TCIS championships (at CNU), 1:30

BASEBALL
International League:
Norfolk at Buffalo, 7:05
Eastern League:
Bowie at Richmond, 6:35