COLLEGES
Men’s basketball
St. Peter’s at Hampton, 2
William and Mary at George Mason, 4
Norfolk State at Delaware State, 4
USA South final (at Crown Center Arena in Fayetteville, N.C.):
No. 3 Greensboro vs. No. 1 CNU, 5:30
Old Dominion Athletic Conference semifinals (at Salem Civic Center):
No. 4 Randolph vs. No. 1 Virginia Wesleyan, 6
No. 3 Randolph-Macon vs. No. 2 Hampden-Sydney, 8
Women’s basketball
Norfolk State at Delaware State, 2
USA South semifinals (at Crown Center Arenain Fayetteville, N.C.):
No. 4 N.C. Wesleyan vs. No. 1 Ferrum, 1
No. 3 Maryville vs. No. 2 CNU, 3
ODAC semifinals (at Salem Civic Center):
No. 5 Lynchburg vs. No. 1 Eastern Mennonite, 1
No. 3 Virginia Wesleyan vs. No. 2 Guilford, 3
Baseball
Siena at William and Mary (doubleheader), noon
Rutgers at Old Dominion, 2 p.m.
Builder Invitational (at War Memorial Stadium):
Apprentice vs. Briarcliffe, 9 a.m.
Kutztown vs. Briarcliffe, noon
Bloomsburg vs. Kutztown, 3 p.m.
Apprentice vs. Lock Haven, 6
Softball
Elon Phoenix Clash (in N.C.):
Includes:
St. Peter’s vs. Hampton, 2:30
Temple vs. Hampton, 4:45
Men’s tennis
Norfolk State at N.C. Central, 3
Women’s tennis
Penn at William and Mary, 10 a.m.
Richmond at Old Dominion, noon
Virginia Wesleyan at Mary Washington, 2
Norfolk State at N.C. Central, 3
James Madison at William and Mary, 4
Men’s lacrosse
Greensboro at Virginia Wesleyan, 1
Christopher Newport at Randolph, 3:30
Women’s lacrosse
Washington and Lee at Christopher Newport, 1
Old Dominion at Louisville, 1
Virginia Wesleyan at Randolph, 5:30
Sailing
Navy Quad (in Annapolis, Md.; includes ODU)

HIGH SCHOOLS
Boys basketball
Region A Division 2 final (at Lancaster):
Essex vs. Northumberland, 8
Region A Division 1 final:
No. 1 West Point at No. 2 Surry County, 7:45
TCIS final (at Hampton Roads Ac.):
No. 3 Walsingham Academy vs. No. 1 Cape Henry Collegiate, 7
Metro Conference final (at Denbigh Baptist):
No. 2 Broadwater Ac. vs. No. 1 Atlantic Shores Christian, 7:30
Girls basketball
Region A Division 2 final:
No. 4 Northumberland at No. 3 Lancaster, 6
Region A Division 1 final (at Surry County):
No. 4 Colonial Beach vs. No. 2 Charles City, 6
TCIS final:
No. 1 Cape Henry Collegiate at No. 3 Hampton Roads Ac., 5
Metro Conference final (at Denbigh Baptist):
Portsmouth Christian vs. Williamsburg Christian Ac., 6
Indoor track and field
Final day of state Group AAA championships (at Boo Williams Sportsplex in Hampton)
State Group AA championships (at Liberty University in Lynchburg)

BOWLING
Bowling Challenge for for Big Brothers, Big Sisters: Virginia Tech Alumni Club vs. Ohio State University Alumni Club of the Historic Triangle, 1:45 p.m. (at AMF Williamsburg Lanes)

HOCKEY
AHL: Providence at Norfolk, 7:15

RUNNING
Tidewater Striders Distance Series 20K and 30K (at Dismal Swamp Canal Trail in Chesapeake), 9 a.m.