GIRLS SOCCER

Soccer | Joe Trost's Corner Kicks: Breaking down 2A and 3A postseasons

Which teams will be the last ones standing in the Class 2A and 3A playoffs?

In 2A, Lake Forest, Wheaton Academy and Benet are teams to watch.

As for 3A, Loyola, Naperville Central and Naperville North stood above most this season, but Plainfield North is my dark horse.

Some area coaches say North hasn't established itself as a solid program, which could fuel the Tigers entering the postseason. They most likely will need to beat Metea Valley, Naperville Central and Naperville North in the coming days, teams they were a combined 1-1-1 against this season.

Illinois is full of talent, and it's important to remember there are a number of programs with the right players to beat any team on a given day. Which team will rise to the occasion?

Corner Kicks breaks down each regional and sectional in both tournaments, and picks which teams will be left at the end.

For those who don't agree, you can thank me later for the free bulletin-board material.

Here's a closer look at 2A and 3A.

Class 2A

Regional champions

Riverside-Brookfield, Elmwood Park, Nazareth, Payton, Benet, Wheaton Academy, St. Francis, Rosary, St. Viator, Sycamore, Deerfield, Marian Central, Freeport, Lake Forest, Burlington Central, Grayslake Central, Lemont, Normal West, Lincoln-Way North, Champaign Central, Lincoln-Way West, Mahomet-Seymour, Plainfield East, Morris, Geneseo, Carbondale, Dunlap, Springfield, Morton, Troy Triad, Peoria Notre Dame, Chatham Glenwood.

Sectional champions

Lincoln-Way North, Normal West, Sycamore, Lake Forest, Wheaton Academy, Benet, Peoria Notre Dame, Troy Triad.

Semifinals

Lake Forest over Wheaton Academy; Lincoln-Way North over Troy Triad.

Final

Lake Forest over Lincoln-Way North.

Class 3A

Regional champions

Lyons, Homewood-Flossmoor, Stagg, Downers Grove South, York, Andrew, Sandburg, Morton, Conant, Rockford Boylan, Jacobs, St. Charles North, Huntley, Elk Grove, Geneva, Barrington, Maine South, Glenbrook South, Fremd, Loyola, New Trier, Stevenson, Hersey, Lane, Normal, Neuqua Valley, Plainfield North, Lincoln-Way Central, Naperville North, Collinsville, Granite City, Naperville Central.

Sectional champions

York, Sandburg, Rockford Boylan, Conant, Loyola, Fremd, Plainfield North, Collinsville.

Semifinals

Loyola over Plainfield North; Conant over York.

Final

Loyola over Conant.

Featured Stories

Advertisement

PLAN AHEAD

Top Trending Videos