High School Basketball Scores-Playoffs

Boys High School Basketball Playoff Scores in the state of Washington:

Class 1A state playoffs
Vashon Island 57, Ilwaco 54
Cashmere 58, Goldendale 52
Nooksack Valley 63, Kalama 54
Chelan 59, Mabton 50
Zillah 52, King's 40
Onalaska 57, Lynden Christian 46
Granger 66, Lakeside (NMF) 61
Cascade Christian 83, Hoquiam 54
Class 1B state playoffs
Columbia Adventist 62, Lummi 60
Northport 59, King's Way Christian 57
Colton 66, Wellpinit 55
Cusick 65, Lyle 31
Taholah 55, Muckleshoot Tribal 52
Mount Rainier Lutheran 62, Neah Bay 40



Class 2A state playoffs

Grandview 53, Wapato 51
Franklin Pierce 76, Cedarcrest 73
Port Angeles 57, Black Hills 49
Tumwater 80, Sumner 68
River Ridge 50, Fife 44
Squalicum 56, Clover Park 54
Burlington-Edison 69, Kingston 65

 

Class 3A state playoffs
Lakes 71, Mount Vernon 46
Hazen 67, Mountlake Terrace 60
Chief Sealth 68, Foss 46 Game stats
Mercer Island 46, Southridge 31
O'Dea 72, Lincoln 69
North Central (Spokane) 44, Kamiakin 43

Kentridge 88, Arlington 63

Ballard 59, Gig Harbor 49
Garfield 78, Kentwood 48
Curtis 84, Puyallup 77
Gonzaga Prep 72, A.C. Davis 59
Jackson 70, Auburn 67

Girls High School Basketball:

 

Class 1A state playoffs
King's 45, Ilwaco 32
Seattle Christian 46, Elma 35
La Salle (Yakima) 52, Lakeside (NMF) 29
Okanogan 50, Zillah 46
Lynden Christian 53, Onalaska 40
Class 1B state playoffs
Neah Bay 64, Columbia Adventist Academy 46
Columbia (Hunters) 54, Pomeroy 32
St. John-Endicott 59, Odessa-Harrington 42
Mary M. Knight 43, Highland Christian Prep 42
Selkirk 67, Mount Rainier Lutheran 23
Sunnyside Christian 59, Moses Lake Christian 25
Class 2A state playoffs
East Valley (Yakima) 37, Wapato 29
White River 43, Archbishop Murphy 31
River Ridge 70, Eatonville 47
Tumwater 59, Olympic 46
Prosser 65, Ephrata 43
W.F. West 57, Foster 47
Class 2B state playoffs
Northwest Christian (Lacey) 47, Asotin 38
Lake Roosevelt 45, Colfax 42
North Beach 72, La Conner 23
Toutle Lake 65, Entiat 39
Napavine 46, Bear Creek 25

Brewster 46, Reardan 41

 

Class 2B state playoffs
White Swan 75, Waitsburg-Prescott 53
Adna 43, Darrington 40
Class 3A state playoffs
Auburn Mountainview 45, Lynnwood 42
Timberline 52, Shorecrest 46
North Central (Spokane) 45, Kamiakin 32
Wilson 61, Seattle Prep 43
Holy Names 78, Kennedy Catholic 64
Glacier Peak 69, Mercer Island 64
Eastmont 62, Cleveland 61
Prairie 57, Lakeside 38
Class 4A state playoffs
Edmonds-Woodway 52, Auburn Riverside 34
South Kitsap 64, Skyline 54
Woodinville 65, Mount Rainier 41
Lewis & Clark 55, Chiawana 53
Gonzaga Prep 72, Evergreen (Vancouver) 43
Lake Stevens 61, Kentwood 44
Federal Way 67, Bellarmine Prep 58
Mount Tahoma 73, Monroe 62