Try the new, improved Hartford Courant digital edition today
CT Now

3 mayors, 15 commission candidates win election

Eighteen city candidates in Broward County – including three mayors – won automatic election Friday because no one filed to run against them.

Mayors Richard Kaplan of Lauderhill, Jack Brady of North Lauderdale and Michael Udine of Parkland were unopposed when qualifying ended at noon.

Dania Beach voters will finally replace Commissioner Pat Flury, who resigned a year ago. Every commission attempt to appoint a replacement has deadlocked 2-2.

Pompano Beach and Oakland Park are holding their city elections in November for the first time. All five Pompano Beach seats will be on the ballot. Oakland Park's two open seats will be filled through an at-large race by the top two finishers, not in individual races as in the past.

There will be one less commission seat to fill in Lauderdale Lakes, where the number of commissioners is dropping from six to five this year, and then to four in 2016.

Election qualifiers, by city:

Cooper City

Elected without opposition: Commissioner Lisa Mallozzi

Commission, District 1: Michael J. de Miranda, John Sims*

Coral Springs

Elected without opposition: Commissioner Dan Daley*

Mayor: Roy Gold, Tom Powers

Commission, Seat 4: Lou Cimaglia, Howard Irwin Melamed

Commission, Seat 5: Joy Carter, Andy Holz, Laurette Homan

Dania Beach

Commission (elect two): Charles Camacho Jr., Bobbie Grace*, James Ridgely III, Marco Salvino Sr., Rae Sandler

Hallandale Beach

Commission, Seat 1: Gerald Dean, Ann Pearl Henigson, Chuck Kulin, Anthony Sanders*

Commission, Seat 2: Leo Grachow*(appointed), Keith London

Lauderdale Lakes

Elected without opposition: Commissioner Gloria Lewis*

Commission, Seat 2: Sandra Davey, TeAndre Warrior Gomion, Beverly M. Williams, Jeffery L. Williams

Lauderhill

Elected without oppositinon: Mayor Richard Kaplan*

Commission, Seat 4: Hayward J. Benson, Jr.*, William Cossio, Denise Grant, Kelvin G.Haynes

Margate

Elected without opposition: Commissioner Joanne Simone*

Commission, Seat 2 [Special Election, Aug. 26]: Joyce Williams Bryan, Brian Donahue*, Phil Hylander

Commission, Seat 3: Anthony Caggiano, Edward A. DeCristofaro, Lesa Peerman*

North Lauderdale

Elected without opposition: Mayor Jack Brady*, Commissioner Jerry Graziose* and in Commission District A, Lorenzo Wood

Oakland Park

Commission (elect two): John Adornato III*, Steven Arnst, Shari McCartney*

Parkland

Elected without opposition: Mayor Michael Udine* and Commissioners Stacy Kagan* and Christine Hunschofsky*

Pompano Beach

Commission, District 1: Barry Dockswell*, Angela Lee Hill

Commission, District 2: Charlotte Burrie*, Thomas Terwilliger

Commission, District 3: Kenneth Alan Campbell, Rex Hardin*

Commission, District 4: Beverly Perkins, Edward W. Phillips, Shelton Pooler, Whitney Rawls

Commission, District 5: John D. Bynoe, Roger Gingerich, Barry L. Moss, Joan McConnell

Southwest Ranches

Elected without opposition: Councilmen Steve Breitkreuz* and Gary Jablonski*

Sunrise

Elected without opposition: Commissioners Neil Kerch* and Larry Sofield*

Tamarac

Elected without opposition: Commissioner Debra Placko*

Mayor: Harry Dressler*(appointed), Mike Gelin

Commission, District 2: Michelle J. Gomez*(appointed), Stewart Webster

West Park

Commission, Seat 1: Thomas Dorsett*, Ronald Bell

Commission, Seat 2: Kristine Judeikis, Reeta Nielly-Mills, Ruby Seymour-Barr

Weston

Elected without opposition: Commissioners James Norton* and Toby Feuer*

Wilton Manors

Mayor: Doug Blevins, Boyd Corbin, Gary Resnick*

Commission (elect two): Justin Flippen, Ted Galatis*, Lillie Harris, Scott Newton*, Naomi Ruth Parker, Sal Torre, Christopher Warnig, Kimber White

*Indicates incumbent

Staff writers Ariel Barkhurst, Susannah Bryan and Lisa Huriash contributed to this report.

lbarszewski@tribune.com or 954-356-4556

Copyright © 2015, CT Now
Comments
Loading
69°