CT Now

Palm Beach boys All-county bowling

Boys first team

Jacob Bregler

Park Vista sophomore

Avg.: 211

Comment: High game of 278; was 41st at state out of 207 bowlers with 4-game total of 827. Helped Cobras to second-place finish at state.

Matthew Geller

Spanish River junior

Avg.: 194

Comment: High game of 278; was 40th at state out of 207 bowlers with 4-game total of 828; won district title with 3-game series of 707.

Arturo Perez

St. Andrew's junior

Avg.: 198

Comment: High game of 267; three-time state qualifier; placed 39th this year with 4-game series of 830.

Tom Riccobono

Palm Beach Central senior

Avg.: 196

Comment: High game of 248; highest finish at state (33rd) for Palm Beach County bowler with 4-game series of 835.

Daniel Ysaguirre

Palm Beach Central year?

Avg.: 181

Comment: High game of 238; high 2-game series was 427; helped Broncos qualify for state with a team-high series of 576 at districts.

Second team

Trevor English, John I. Leonard, Jr., 205

Dylan Fink, Suncoast, Sr., 191

James Magi, Boca Raton, Sr., 200

Jacob Perrone, Jupiter, Jr., 198

Armand Violi, Boca Raton, Jr., 200

Honorable mention

Atlantic: Jack Agnese, Justin Cohen, Zach Fernandes, Austin Go, Alex Grennan; Boca Raton: Zach Koch; Dreyfoos: Brandon Leonhardt; Dwyer: Elijah Barrera, Rennan Cramer; Forest Hill: Sal Caprigilione; John I. Leonard: Nikolas Robinson, Robert Meeks; Jupiter: Colton Bernabi, Andrew Mickela, Tanner Pierce, Tyler Young; Olympic Heights: Kal Marcus; Palm Beach Central: Dylan Farill, Kyle Nichols, David Rodberg; Palm Beach Gardens: Tyler Brooks; Park Vista: Brandon Benedict, Michael Klouda, Raymond Klouda, Justin Robinson; Pope John Paul II: Cody Woods; Royal Palm Beach: Josh Marker, Benny Zambito; Seminole Ridge: Matthew Smith; Spanish River: Samir Abdullah; St. Andrew's: Billy Altieri, Connor McKay, Kenny Yerves; Santaluces: Grant Gerdt; Suncoast: Jay Habijan; West Boca: Jonathan Poltrock, Tyler Marcus.

Boys and girls Coach of the Year

Diana Smith

Park Vista

2013 record: 21-0 for both boys and girls.

Comment: Led both the boys and girls teams to undefeated regular seasons and was only school with two top-5 finishes at state tournament; county, conference and district champions for both; girls finished fifth in state; boys were second in state – their highest finish ever.

Copyright © 2016, CT Now
57°