Try the new, improved Hartford Courant digital edition today
CT Now

Girls state tennis doubles results: Day 2

CHAMPIONSHIP BRACKET
Fourth round

Stephanie Galainena-Samantha Galainena, Hinsdale South, d. Carleigh Krug-Whitney Martin, Barrington, 6-4, 6-7 (5), 6-1
Jenna Nussbaum-Katia Babina, Glenbrook South, d. Marisa Lambropoulos-Nadia Zoubareva, Lake Forest, 6-1, 6-1
Taylor Martin-Christy Scardina, Hinsdale Central, d. Caroline Brzozowski-Kate Baczkowski, Maine South, 6-0, 6-1
Becky Morse-Karzen-Carrie Preston, New Trier, d. Stephanie Menoff-Andrea Courtney, Neuqua Valley, 6-2, 6-4
Naomi Miller-Cameron Williams, New Trier, d. Erika Nyberg-Julie Arthofer, Naperville North, 2-6, 6-0, 6-4
Melinda Innocenti-Jennifer Schwarzkopf, Hinsdale Central, d. Megan Rozboril-Jennifer Burge, Bloomington, 6-1, 5-7, 6-1
Whitney Block-Briana Kearney, Lake Forest, d. Abby Allgire-Mallory Weber, Belleville West, 6-3, 6-2
Brooke Forsberg-Chrissy Derouin, Moline, d. Amy Jellish-Jenna Reisch, LaGrange Lyons, 6-3, 6-3

Quarterfinals
Jenna Nussbaum-Katia Babina, Glenbrook South, d. Stephanie Galainena-Samantha Galainena, Hinsdale South, 6-1, 6-0
Taylor Martin-Christy Scardina, Hinsdale Central, d. Becky Morse-Karzen-Carrie Preston, New Trier, 7-5, 6-3
Melinda Innocenti-Jennifer Schwarzkopf, Hinsdale Central, d. Naomi Miller-Cameron Williams, New Trier, 6-2, 6-3
Brooke Forsberg-Chrissy Derouin, Moline, d. Whitney Block-Briana Kearney, Lake Forest, 6-1, 6-2

CONSOLATION BRACKET
Fourth round

Divya Reddy-Claire Wright, Danville, d. Jenny McCracken-Jenny Gilbert, Homewood-Flossmoor, 3-6, 6-3, 6-3
Erin Oldenberg-Amanda Leibold, Libertyville, d. Christine Hoffman-Kristen Laflen, Belleville East, 6-7 (3), 6-1, 6-2
Elizabeth Denys-Colleen Walter, Benet, d. Katye O'Brien-Theresa Fortier, Rosary, 6-2, 6-4
Ashley Zabrowski-Amy Stidham, Edwardsville, d. Tracy Laluma-Samantha Salazar, Glenbard North, 6-4, 7-5
Mackenzie Clemens-Kassie Michaels, Bloomington, d. Jenny Schwartz-Heather Pierce, West Aurora, 6-2, 6-1
Betsey Flanzer-Sasha Bershadsky, Highland Park, d. Elise Nattier-Carmen Quinn, Flora, 6-3, 6-3
Jenny Cloyd-Crista Gilmore, Normal , d. Hannah Radosevich-Una Miniter, Rock Island Alleman, 7-5, 6-1
Katharine Brannon-Morgan Frey, Glenbard West, d. Danielle Maher-Christina Bowman, Springfield, 6-0, 6-0
Beth Kaufman-Sheila Shadman, Barrington, d. Brooke Braastad-Marissa Marti, Normal, 6-2, 6-2
Julie Pruyn-Diana Snyder, Fenwick, d. Courtney Brooks-Leslie Lamont, West Aurora, 6-3, 2-6, 6-4
Jen Williams-Sara Mueller, York, d. Joanna Zhang-Jalila Bouchareb, Illinois Math and Science, 7-6 (2), 6-2
Jennifer Gebben-Jennifer Ramsay, Casey-Westfield, d. Hayley Collins-Claire Ferguson, Springfield, 2-6, 6-3, 6-3
Kasey Selakovich-Jessica Santana, Geneva, d. Randell Golman-Stefanie Glickman, Highland Park, 7-5, 7-5
Jenny Bringham-Gretchen Culbertson, Glenbrook South, d. Natasha Ratajczek-Michelle Robertson, Hersey, 6-2, 6-2
Lisa Felder-Taylor Gustafson, Deerfield, d. Yasmina Mokrauoi-Jamie Wilson, Danville, 6-0, 6-0
Ally Jenks-Libby Passiales, Wheaton Warrenville South, d. Alison Manipon-Gabriele Bobrowski, Maine East, 1-6, 6-2, 6-2

Fifth round
Erin Oldenberg-Amanda Leibold, Libertyville, d. Divya Reddy-Claire Wright, Danville, 6-1, 6-3
Elizabeth Denys-Colleen Walter, Benet, d. Ashley Zabrowski-Amy Stidham, Edwardsville, 6-1, 6-2
Betsey Flanzer-Sasha Bershadsky, Highland Park, d. Mackenzie Clemens-Kassie Michaels, Bloomington, 6-2, 6-2
Jenny Cloyd-Crista Gilmore, Normal, d. Katharine Brannon-Morgan Frey, Glenbard West, 6-3, 3-6, 6-2
Beth Kaufman-Sheila Shadman, Barrington, d. Julie Pruyn-Diana Snyder, Fenwick, 6-0, 6-1
Jen Williams-Sara Mueller, York, d. Jennifer Gebben-Jennifer Ramsay, Casey-Westfield, 6-3, 7-6 (2)
Kasey Selakovich-Jessica Santana, Geneva, d. Jenny Bringham-Gretchen Culbertson, Glenbrook South, 6-3, 7-5
Lisa Felder-Taylor Gustafson, Deerfield, d. Ally Jenks-Libby Passiales, Wheaton Warrenville South, 7-6 (5), 6-1

Sixth round
Caroline Brzozowski-Kate Baczkowski, Maine South, d. Erin Oldenberg-Amanda Leibold, Libertyville, 6-4, 6-3
Stephanie Menoff-Andrea Courtney, Neuqua Valley, d. Elizabeth Denys-Colleen Walter, Benet, 6-4, 6-2
Carleigh Krug-Whitney Martin, Barrington, d. Betsey Flanzer-Sasha Bershadsky, Highland Park, 6-4, 6-1
Marisa Lambropoulos-Nadia Zoubareva, Lake Forest, d. Jenny Cloyd-Crista Gilmore, Normal, 6-1, 7-5
Beth Kaufman-Sheila Shadman, Barrington, d. Abby Allgire-Mallory Weber, Belleville West, 6-3, 6-1
Amy Jellish-Jenna Reisch, Lyons, d. Jen Williams-Sara Mueller, York, 3-6, 6-3, 6-2
Erika Nyberg-Julie Arthofer, Naperville North, d. Kasey Selakovich-Jessica Santana, Geneva, 6-3, 6-4
Megan Rozboril-Jennifer Burge, Bloomington, d. Lisa Felder-Taylor Gustafson, Deerfield, 6-4, 6-1

Seventh round
Stephanie Menoff-Andrea Courtney, Neuqua Valley, d. Caroline Brzozowski-Kate Baczkowski, Maine South, 6-2, 2-6, 7-6 (2)
Carleigh Krug-Whitney Martin, Barrington, d. Marisa Lambropoulos-Nadia Zoubareva, Lake Forest, 6-3, 5-7, 6-4
Amy Jellish-Jenna Reisch, Lyons, d. Beth Kaufman-Sheila Shadman, Barrington, 6-3, 6-2
Erika Nyberg-Julie Arthofer, Naperville North, d. Megan Rozboril-Jennifer Burge, Bloomington, 6-4, 6-1

Copyright © 2015, CT Now
Comments
Loading
78°